(0212) 275 63 56

PROFESYONEL HUKUK HİZMETLERİ

Av. Burhan ÖĞÜTÇÜ

Vergi Hukuku
Gümüş Kapı Hukuk Bürosu | Bay Profil Resmi

Av. Burhan ÖĞÜTÇÜ

Vergi Hukuku

Av. Burhan ÖĞÜTÇÜ

Vergi Hukuku

2 Ağustos 1945 tarihinde Antakya/Hatay ilinde doğdum. Bursa Erkek Lisesi ve sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesini 1967 yılında bitirdim. Evli ve 1 kız çoçuk babasıyım. Yabancı dilim ingilizce olup hukuki yazıları çevirebilecek düzeyde, pratik orta düzeydedir.

Meslekî Faaliyetlerim   :

Avukatlık ruhsatımı aldığım 1972’den bu yana İstanbul’da sürekli ve kesintisiz olarak serbest avukatlık yapmaktayım. Doktora çalışmalarına başladım.

NCR Bilgi İşlem Sistemleri A. Ş., Beckman Coulter Limited, Mitsui & Co. Ltd. Tokyo/Japan, Mitsui Dış Ticaret Ltd. Şti. Mitsui & Co. PLC İstanbul Şubesi, American Home Sigorta A. Ş. Ürdün Kraliyet Havayolları, Miltur Milliyet Turizm Ltd. Şti. Galatasaray Spor Kulübü Derneği ve başkaca küçüklü büyüklü bir çok şirketlere danışmanlık yaptım ve avukatlık hizmetleri verdim. Ayrıca yazılı ve sözlü mütalaalarda bulundum.

Uluslararası ticaret ve ticaret hukuku, lojistik ve taşıma hukuku ve vergi hukuku uzmanlık alanımdır.

Vergi hukuku ile ilgim, NCR Bilgi İşlem Sistemleri A. Ş.’nin ithal ettiği bilgisayar parçalarıyla ilgili olarak meydana gelen “gümrük tarife ve istatistik pozisyonu” ihtilafından doğan “gümrük vergisi ek tarhiyatı ve para cezası” davalarıyla başladı. Daha sonra da konuyla ilgim, tüm vergi hukukuna yayıldı.

 

Etkinliklerim ve Görevlerim                    :

 İki dönem, “(TÜRSAB) Türkiye Seyahat Acentaları Birliği” denetim kurulu başkanlığı yaptım.

İstanbul Barosu “Önce İlke Grubu” üyesi oldum. Sonrasında “Önce İlke Ümit Kocasakal” grubu kurucu üyesi oldum.

2010-2012/2012-2014/2014-2016 üç dönem, “İstanbul Barosu Denetleme Kurulu Başkanlığı” görevi yaptım.

Halen “İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı” görevi sürdürmekteyim.

İstanbul Barosu (SEM) Staj Eğitim Merkezi’nden “Vergi Hukuku” dersleri verdim.

“Vergi Hukuku” ve “Uluslararası Ticaret Hukuku” alanlarında; özel ve profesyönel olarak dersler verdim. Vergi Hukuku ve Uluslararası Ticaret konularda hakemli ve hakemli olmayan dergilerde mesleki makalelerim yayınlanmıştır.

İstanbul Barosu “(CUMER) Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi”nin kurucularındanım ve kurucu başkanıyım.

İstanbul Barosu “Hukuka Aykırılıklar Komisyonu”nda çalıştım. “Vergi Hukuku Merkezi” Divan Kurulu üyeliğinde bulundum. Meslekî  konularda makalelerim yayımlanmıştır. “Özel Hukuk ve Vergi Hukuku Bakımından Anayasa Şikayeti ile İlgili Olarak Oluşabilecek Bazı Sorunlar” konulu paneldeki sözlü sunumum İstanbul Barosu’nun “Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Hakkı” adlı “Panel Notları” olarak basıldı Ayrıca panel için hazırladığım makale de, Legal Yayınevi’nin hakemli dergisi olan “Malî Hukuk Dergisi”nin Kasım 2012 sayısında yayımlandı.

İstanbul Barosu’nun birçok panelinde oturum başkanlığı yaptım ve konuşmacı olarak katıldım.

Ayrıca bir televizyon programında, “Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru” konusunu anlattım.

Son olarak İstanbul Barosu Baro TV’de “Vergi Hukuku ve Emlak Vergisi” konusunda yaptığım bilimsel söyleşi; Baro TV’de yayınlandı. Halen sözkonusu söyleşi, Baro TV’de yayında bulunmaktadır.

 

Özel Zevklerim :

Balzac, Jack London, Dostoyevski, Orhan Kemal, John Steinbeck ve daha birçok roman yazarının eserlerini


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.